Jak se správně saunovat

Zásady při saunování

Saunování je zdravé, ale důležité je při něm dodržovat některé zásady. Nepřistupujte k saunování, pokud máte virózu, migrénu či se celkově necítíte dobře. Máte-li nějaké zdravotní komplikace, poraďte se o saunování s lékařem.

Před saunováním se osprchujte a poté si vlezte do sauny na cca 10 – 12 minut. Přesná doba saunování záleží na tom, jak je váš organismu zvyklý. V žádném případě se nepřepínejte. Budete-li mít pocit, že nemůžete vydržet, vylezte ze sauny již po několika minutách. Určitě byste ze sauny měli vylézt, bude-li vás nepříjemně pálit pokožka. Delší dobu v sauně vydržíte, budete-li dýchat ústy. Suchý vzduch je totiž pro nosní sliznici nepříjemný.

Po „potícím cyklu“ si dopřejte sprchu či bazén a odpočiňte si. Někomu stačí jeden proces saunování, ale většinou se proces opakuje třikrát.

Člověk by neměl do sauny chodit hladový, ale ani s plným žaludkem. Po skončení saunování nezapomeňte na doplnění tekutin a minerálů.

Další rady pro správné saunování

  • Chcete-li na svém těle pociťovat všechny pozitivní účinky, které sauna přináší, doporučuje se chodit do sauny alespoň jednou týdně.
  • Do sauny nevstupujte v plavkách. Nechcete-li být nazí, můžete se ovinout prostěradlem. Ve většině saun ho dostanete v ceně vstupu či vám bude poskytnuté za poplatek.
  • Chcete-li kvalitněji prokrvit pokožku a podpořit tak snadnější odplavení nečistot, vezměte si do sauny kartáč či houbu, kterými budete pokožku masírovat.
  •  Před vstupem do sauny se důkladně osušte. Vaše pokožka se díky tomu bude rychleji prohřívat.
  • Do sauny byste neměli chodit bezprostředně po velké tělesné námaze.