Jak vybrat saunová kamna

Může se jednat například o elektrická nebo celonerezová kamna, která mají rozlišný příkon a jsou vybírána právě dle sauny, do které jsou následně umístěny. Jaká kamna, s jakým příkonem, zvolit, se určuje podle dvou hlavních faktorů, jež jsou při takovémto výběru nejdůležitější. Jedním faktorem je materiál určený k výrobě sauny a druhým velikost, konkrétně vnitřní objem, sauny.

V případě otázky jak správně vybrat saunová kamna, by se mělo koukat i na třetí, a určitě ne poslední či nepodstatný, faktor. Tím jsou tepelné ztráty. Je něco jiného, když je sauna součástí domu a je tedy ve vyhřívaném prostoru, nebo když se nachází venku tzv. finská sauna, kde bývá zpravidla chladno, nejedná-li se o letní období. Ve druhém zmíněném případě je samozřejmě zapotřebí použít výkonnější saunová kamna, aby v chladném či mrazivém počasí netrvalo nahřívání sauny příliš dlouho. Potřebný výkon kamen se dá ale snížit i například tím, že se sníží strop, čímž se sníží zároveň i objem prostoru uvnitř sauny.

Nejlepším výběrem co se týká saunových kamen, jsou ty, která jsou elektrická a z nerezového materiálu. Elektrická kamna jsou dobrým řešením hlavně proto, že jsou na obsluhu daleko méně náročnější, než klasická kamna na dřevo. Mezi jedny z nejkvalitnějších výrobců saunových kamen patří například finská firma Harvia. Elektrická kamna mají i několik funkcí. Neumožňují pouze klasickou saunu, ale také suchou či parní a i další typy, jako je třeba bylinná sauna.