Venkovní sauna

Toužíte-li po tom, dopřávat si zdraví prospěšné a uvolňující saunování v pohodlí domova, bydlíte v rodinném domě, ale nemáte pro saunu dostatek místa nebo ji v domě z nějakého důvodu nechcete, ideální volbou pro vás bude populární venkovní sauna.

Abyste si mohli venkovní saunu pořídit, musíte však splňovat následující podmínky: samozřejmě musíte mít vlastní zahradu, v blízkosti by bylo vhodné mít jezírko, rybníček, anebo alespoň možnost mít poblíž dřevěnou káď či vanu plnou studené vody. Dále by se hodilo mít nějak odstíněnou cestu mezi saunou a chladicí lázní před pohledy zvenčí, například stromy nebo keři.

Venkovní sauna vám poskytne spoustu příjemných zážitků, navíc je to designoví krásný doplněk vaší zahrady, který působí útulně, má však samozřejmě také své nevýhody. Venkovní sauna je finančně náročnější než ta interiérová. Důležité je promyslet si, jak má být velká (pro kolik lidí) a čím ji budete vytápět. Saunovací domeček můžete koupit hotový – ty nejlevnější (asi 2,3 x 2,3m), tzn. jen potírna se dvěma lavicemi, stojí okolo 145 000 korun. Jestli si představujete větší saunu, která bude obsahovat i místo pro odpočinek, anebo dokonce i šatnu a sprchu, počítejte s podstatně vyšší částkou. Ani již zmíněná dřevěná káď pro ochlazení, nemáte-li poblíž rybník či jezírko, nepatří k nejlevnějším.

Nyní si řekneme pár slov k tomu, čím saunu vytopit. Obvykle se uvádí, že je potřeba na 1 m3 výkon 1 kW saunových kamen. Venkovní finská sauna by měla být dobře izolovaná, aby teplo neunikalo ven. K vytápění se obvykle používají elektrická kamna nebo kamna na dřevo. Co se týká interiéru sauny, vhodná jsou masivní dřeva, která netvoří třísky a jsou tepelně nevodivá. Jinak by mohly ronit pryskyřici a přehřívat se. Asi nejkvalitnější a nejklasičtější typ je kanadská borovice (tzv. hemlock, je také však nejdražší) a skandinávská borovice. Jinak se používají také smrk (ten bývá cenově nejdostupnější), olše nebo topol.

Na konec bychom si mohli zmínit jednu z originálních „vychytávek“, která vytvoří dokonalou atmosféru ve vaší venkovní sauně. Jde o barevná LED svítidla, která jsou v nabídce v různých.