Jaké vitamíny doplnit po saunování?

Nejdůležitější minerály, které během probytu v sauně ztrácíme, jsou sodík, draslík, vápník a hořčík. Nyní si rozebereme tyto prvky podrobněji, povíme si, k čemu jsou důležité a jak je po saunování nahradit. Nejvíce ztratíme sodíku a draslíku. Sodík se nejvíce nachází v kuchyňské soli. Nadbytek sodíku nám způsobuje zdravotní problémy jako hypertenze (vysoký tlak) nebo žaludeční vředy. Ale i přesto je tento minerál pro naše tělo nezbytný. Bez něj by nedocházelo ke správné tvorbě červených krvinek a nemohli bychom dobře trávit potravu. Dále je velmi důležitý pro činnost ledvin, pro růst a také předchází křečím ve svalech. Sodík si nejvhodněji doplníte pitím nějaké minerální vody s vyšším obsahem sodíku. Skvělou volbou je Vincentka, kterou seženete v lékárnách i některých supermarketech. Jelikož je slaná, dodá vám chybějící sodík.

Dále tu máme draslík. Draslík je vůbec nejdůležitějším alkalickým kovem v našem organismu. Je pro nás nezbytný, protože udržuje správnou funkci kardiovaskulárního systému a je důležitý pro mnoho enzymů. Při nedostatku draslíku dochází ke zvýšení krevního tlaku a tím se poškozuje srdce. Lékaři tvrdí, že srdeční mrtvice u osob, které jsou mladší než 50 let, často není zapříčiněna krevní sraženinou, ale právě nedostatkem draslíku. Jak už jsme si řekli, sauna způsobuje nadměrné pocení. Pocením se draslík vylučuje, důsledek je únava. Při nedodání draslíku by mohlo dojít až k těžkým srdečním poruchám. Jak si tedy dodat chybějící draslík? Vhodnou volbou je vzít si na občerstvení banán, který obsahuje dost draslíku, nebo broskev, která je s obsahem draslíku na druhém místě. Dále jsou to například rajčata.

Co se týká hořčíku a vápníku, tak ačkoli jich s potem ztrácíme méně, ani na ně bychom neměli zapomínat. Například proto, že naše tělo je schopno udržet si draslík jen za přítomnosti hořčíku. Hořčík je důležitý pro stavbu kostí a jako prevence infarktu. Přirozenými zdroji hořčíku jsou například tyto potraviny: již zmíněné banány, ořechy nebo mandle, listová zelenina, ale i čokoláda. Vápník také nalezneme v minerálních vodách.

Takže když si všechny tyto informace dáme dohromady, zjistíme, že nejvhodnějším způsobem, jak doplnit ztracené minerály, je vypít po saunování dostatečné množství minerální vody a ke svačince si dát banány nebo broskve.