Sauna a zdraví

Příznivé účinky saunování už zná lidstvo nejméně několik tisíc let, „zdravé pocení“ je jedním z převratných vynálezů doby kamenné. Ne nadarmo patří občané severských zemí, zejména Finska, mezi nejméně nemocné v celé Evropě. Saunování je totiž opravdu blahodárné, pomůže od celé řady zdravotních neduhů a díky otužování se v průběhu saunovacího procesu dojde i na jisté zlepšení imunity.

Pravidelný pobyt v sauně osvěží nejen ducha, ale i mysl. Pomůže s lepší činností vnitřních orgánů (srdce, plíce, ale i játra – odplavují se totiž toxické látky z těla). Zároveň je jedním dechem třeba dodat, že pokud trpíte například srdeční arytmií nebo zvýšením krevním tlakem, není vstup do sauny zrovna nejrozumnější. Totéž by měli zvážit i lidé s křečovými žilami, nejrůznějšími vyrážkami, astamtem nebo i ti, které si zrovna našla chřipka a nachlazení.

Bolí vás hlava, máte unavené svaly nebo trpíte také bolestmi kloubů? Stačí jedenkrát nebo dvakrát týdně zavítat do sauny a můžete mít zakrátko po starostech. Stejně tak je saunování vhodné i v případě, že trpíte nadváhou, či dokonce obezitou. Sauna totiž uleví organismu od škodlivin (hodina saunování zpracuje a vyplaví asi tolik toxinů, co naše jinak skvěle fungující ledviny za celý den) a kromě toho, i díky pocení se v sauně můžete zhubnout. Pokud jste se zrovna rozhodli shodit pár kilo, je saunování ideální prostředek, jak tuto svou snahu podpořit.

Trpíte záněty horních cest dýchacích a při podzimních plískanicích se vám nevyhýbá často velmi silný kašel? To je asi opravdu načase zajít do sauny, protože máte poněkud slabší imunitu. Stejně tak je saunování dobrým prostředkem k odstranění častých potíží s insomnií (nespavostí).

Pravidelné saunování dokáže posílit i duševní zdraví, takže byste o něm měli začít přemýšlet tehdy, pokud trpíte třeba sezonními depresemi nebo se zkrátka a dobře chcete zase cítit skvěle.