Údržba Finské sauny

Běžná údržba sauny by měla být prováděna minimálně 1 měsíčně, a to následujícím způsobem. Nejprve dřevo umyjeme čisticím prostředkem s antibakteriálními a dezinfekčními účinky. Poté na dřevo naneseme vrstvu parafínového oleje, aby dřevo chránilo před vlhkostí a špínou. Jaký čisticí prostředek je vhodné použít, to záleží hlavně na materiálu, ze kterého je sauna vyrobena. Prodej saun je nabídkou pro různé druhy, například parní sauna, infrasauna, saunová kamna a různé další parní kabiny. Finské domácí sauny jsou osvědčené a jistě budou dobrou volbou pro každého, kdo zatouží po tom komfortu, mít doma vlastní saunu.

Celý povrch sauny kromě podlahy čistíme čisticím prostředkem, který máme nanesený na houbě či hadru. Ideální volbou je například molitanová houba. Houbu či hadr však nenecháváme příliš mokrý, protože dřevo by pak mohlo ztmavnout. Máte-li infrasaunu, používejte pouze přípravky určené přímo k čištění infrasaun. Podlahu bychom měli umýt tak, že použijeme nějaký přípravek se silnějším účinkem, třeba Savo. Savo má dezinfekční a protiplísňové vlastnosti.
Jedenkrát ročně by měla probíhat velká, kompletní údržba sauny. Všechno zařízení, které v sauně máte, jako podhlavníky, lavice či nějaké skříňky, byste měli vynést ze sauny, umýt a nechat uschnout. To samé byste měli udělat se saunou, čili celou ji umýt a pak nechat otevřené dveře. Finská sauna se tak provětrá.

Možná si někdo myslí, že čistit saunu je zbytečnost, ale opak je pravdou. Vlhké a teplé prostředí, které v sauně je, je velice náchylné k různým plísním a v tomto prostředí se také drží hodně bakterií. Samozřejmostí by mělo být při saunování vždy používat ručník. Také proto by se sauna měla velice často větrat, aby bylo dosaženo ideálních a nezávadných podmínek. Budete-li se o svou saunu dobře starat a dobře ji udržovat, bez obav si můžete užít všech pozitivních účinků, které vašemu tělu přinese.